АВІАКОН 90 років

АВІАКОН

90 років досконалої служби вітчизні!

Сьогодні, святкуючи 90-річний ювілей заводу, ми вдячно пригадуємо головні віхи його становлення від найперших кроків до сьогодення.

Вся історія ДП «АВІАКОН» – це прагнення до досягнення найвищих результатів.

Датою народження Державного підприємства «Конотопський авіаремонтний завод «АВІАКОН» стало 5 вересня 1931 року, коли в Запоріжжі, у складі 18-го авіапарку 18-ої авіабригади Українського військового округа були сформовані авіаційні майстерні.

До 1935 року можливості майстерень уже дозволили освоїти ремонт літаків І-16, Р-6 та ТБ-3, а згодом – бомбардувальників ДБ-3А, ДБ-3Ф, а також двигунів М-17, М-87, М-88, М-34.

У квітні 1936 року авіамайстерні увійшли в підпорядкування 16-ої авіабази 18-ої бригади УВО

Під час Великої Вітчизняної Війни 16-ті стаціонарні авіа-майстерні входили до складу Південного фронту. Особовий склад на той час досягнув 350 чоловік. 1941-1945рр. – Забезпечення відновлення авіаційної техніки (літаків ІЛ-4, Су-2, Іл-2, ЛАГГ-3, Р-5, По-2, УТ-2, Лі-2 та авіадвигунів М-11, М-62) у складі діючої армії Південного фронту ВВВ.

Восени 1943 року майстерні повернулися до України і розташувалися в звільненому від окупантів і зруйнованому Харкові. Виробництво довелося розгортати практично на порожньому місці. То були дуже важкі, але героїчні роки у житті колективу.

У січні 1945 року майстерні отримали нове найменування — 95-ті САМ і ввійшли до складу 18-ої повітряної армії.

Всього за роки війни в майстернях відновили 574 літаки, 2368 авіадвигунів, 586 спеціальних машин.

У 1946 році майстерні отримали нове найменування – 224-а Авіаремонтна база дальньої авіації і були перебазовані в місто Конотоп, яке з давніх давен славилося своїми авіаційними традиціями.

До 1952 року АРБ значно збільшила свої потужності, опанувала ремонт стратегічного бомбардувальника Ту-4 та двигунів АШ-73ТК, а згодом – турбогвинтових двигунів НК-12.

У серпні 1963 року 224-ій авіаремонтній базі було присвоєно нове ім’я – Конотопський Авіаційний ремонтний завод.

1964-1996гг. заводом освоєно капітально-відновлювальний ремонт і переобладнання вертольотів Ми-6 усіх модифікацій.

З 1976 року по теперішній час – Капітально-відновлювальний ремонт, переобладнання вертольотів Ми-24, Ми-25, Ми-35 всіх модифікацій.

З 1989 року по теперішній час – Капітально-відновлювальний ремонт і переобладнання вертольотів Ми-26.

З 1992 року по теперішній час – Капітально-відновлювальний ремонт і переобладнання вертольотів Ми-8, Ми-17 та їх модифікацій.

З 1993 року по теперішній час – Капітально-відновлювальний ремонт і переобладнання вертольотів Ми-2 всіх модифікацій.

З 1996 року по теперішній час – Виконання капітально-відновлювального ремонту вертольотів сімейства Ми виїзними бригадами ДП «АВІАКОН» на базі Замовників – експлуатантів літальних апаратів в країнах Східної Європи, Африки та Латинської Америки.

В період 2016-2018 років освоєно ремонт вертольотів типу Ми-14.

В 2019 році розпочаті роботи з освоєння ремонту нового для підприємства типу вертольотів розробки КБ «Камов», а саме вертольоту Ка-27.

Аналізуючи історичну ходу нашого підприємства можемо відзначити те, що воно активно включалось у вирішення державних програм зі зміцнення обороноздатності країни. Після входу до складу ДК “УКРОБОРОНПРОМ” АВІАКОН став однією із складових частин жовто-блакитного щита нашої Держави.

З початком проведення АТО на Сході України на Державному підприємстві «Конотопський авіаремонтний завод «АВІАКОН» 60 відсотків обсягів виробництва підприємства займає виконання державного замовлення на ремонт та модернізацію вертольотів. До початку агресії проти нашої держави левова частка у портфелі замовлень підприємства була іноземною. Позиції на міжнародних ринках «АВІАКОНу» досить міцні, але агресія ворога внесла корективи в організацію виробництва вітчизняних підприємств «оборонки». Збройні Сили України потребували і потребують модернізованих бойових і транспортних вертольотів Мі-24 та Мі-8.

Державне підприємство «Конотопський авіаремонтний завод «АВІАКОН» має у своєму розпорядженні розвинену матеріально-технічну базу, включаючи сучасне технологічне обладнання, висококваліфіковані робочі кадри, інженерно-технічний та льотний персонал, а також необхідні виробничі потужності, що в комплексі дозволяє підприємству успішно виконувати весь спектр завдань з відновлення працездатності авіаційної техніки та її модернізації.

ДП «АВІАКОН» активно працює за миротворчими програмами. Надійність вертольотів, відремонтованих та переобладнаних під особливі умови експлуатації, неодноразово відзначалась керівництвом миротворчих місій ООН.

У лютому 2021 року Постановою Кабінету Міністрів України Державному підприємству «Конотопський авіаремонтний завод «АВІАКОН» надані повноваження на право здійснення експорту послуг з капітального ремонту військових вертольотів конструкції Міля та їх агрегатів. З огляду на те, що прибутковість ДП «АВІАКОН» в значній мірі залежить від зовнішньоекономічної діяльності, отримання підприємством даних повноважень є вирішальним чинником для стратегічного розвитку зовнішньоекономічної діяльності підприємства.

Дев’яноста річниця від дня заснування Конотопського авіаремонтного заводу співпадає ще з однією, не менш значимою датою – тридцятою річницею Незалежності України.

Тридцятиріччя незалежності – подія величезної ваги. До цього славетного дня, з вірою у прекрасне майбутнє своєї Батьківщини, українці йшли протягом століть.

Саме відремонтовані та модернізовані на ДП «АВІАКОН» вертольоти Ми-8, Ми-24, Ми-14 були підняті у небо під час урочистостей, присвячених Дню Незалежності України 24 серпня 2021р.

Сьогодні АВІАКОН є одним з найбільш потужних та успішних підприємств оборонно-промислового комплексу України, а також єдиним в державі підприємством, яке володіє унікальною технологією повного циклу капітального ремонту вертольотів конструкції М.Л. Миля та робіт з переобладнання та модернізації зазначених вертольотів.

90 років робимо те, що вміємо найкраще!